3 porady, jak kupować basen do ogrodu

Kiedy temperatura za oknem przez kolejny  dzień zbliża się do 30 stopni Celsjusza, marzymy o wodnym relaksie coraz częściej. Własny basen jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nie mieszkamy blisko morza, jeziora czy kąpieliska nad rzeką. Akweny miejskie: baseny odkryte czy akwaparki są bardzo zatłoczone w taką pogodę i nie będą dobrym miejscem do odpoczynku. Producenci wychodzą więc naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferują różnorodne modele basenów ogrodowych oraz bogatą ofertę akcesoriów. Jak nie wydać niepotrzebnie dużej sumy pieniędzy? Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby tego uniknąć.
dmuchany dzieci 2

 

1. Dla kogo kupujemy basen?
Jest to podstawowe pytanie. Kto najczęściej będzie korzystał z kąpieli? Ile to będzie osób jednorazowo? W jakim wieku będą plażowicze? Czy głównie dzieci, młodsze, starsze czy osoby dorosłe. Dla najmłodszych dzieci wystarczy płytki basenik dmuchany, lekki, łatwy do przemieszczania. Obecnie są dostępne w wielu egzotycznych kształtach, fantazyjnych kolorach, również z funkcjonalnym zadaszeniem np. basen muszelka. Dzieci starsze i dorośli będą z pewnością cieszyli się, jeśli będzie można swobodnie popluskać się. Najlepiej jest, jeśli mieliśmy możliwość korzystania u kogoś znajomego. Wtedy będzie łatwiej zdecydować nam o preferencjach.

2. Ile kosztuje dobra jakość?

Wszystko zależy od tego czego szukamy. Dobra jakość może oznaczać różne definicje. Według niektórych osób, basen, który przetrwa 2-3 sezony, będzie wystarczająco dobry. Dla innych osób dobry jakościowo basen, to taki, który kupimy na 10 lat. Są też osoby, które nie preferują rozwiązań mniej lub bardziej tymczasowych, tylko wybierają od razu basen montowany na stałe. Cena basenu w dużej mierze zależy od wielkości jego średnicy, głębokości, zastosowanej technologii oraz materiału. Baseny najtańsze częściej mogą być wadliwe. Przy basenach rozporowych nadmuchiwany kołnierz może być zbyt cienkiego i elastycznego tworzywa. Najtańsze baseny (oprócz dmuchanych) to baseny rozporowe w kształcie koła. Są całkiem wygodne. Część osób chwali sobie wykończenie basenu dmuchanym kołnierze, o który można się wygodnie oprzeć. Tego typu basen o wymiarach 366/366 cm i głębokości 76 cm można kupić już od 250 zł. Basen rozporowy o średnicy 457cm i głębokości 107 cm, to wydatek już około 700 zł.  Natomiast basen stelażowy o podobnej wielkości i głębokości kupimy od 1000 zł. Od basenu rozporowego różnią się tym, że posiadają metalową konstrukcję, która może wytrzymać duże ciśnienie wody. Cena kąpieli w prywatnym basenie ogrodowym nie obejmuje tylko i wyłącznie jednorazowego zakupu samego artykułu. Do ostatecznego rachunku należy doliczyć także koszt akcesoriów oraz koszt czyszczenia wody i basenu.

dmuchany basen 2

3. Odpowiednia lokalizacja

Jeśli będziemy inwestować większe środki w zakup basenu, warto najpierw zaplanować, gdzie będzie rozstawiony, tak żeby w pełni wykorzystywać jego parametry. Przede wszystkim należy wybrać to miejsce  w ogrodzie, które jest najlepiej nasłonecznione. Kolejna zasada to unikanie sąsiedztwa drzew i krzewów, których spadające liście i towarzystwo owadów szybko zabrudzą wodę. Dodatkowo basen musi być rozstawiony w oddaleniu o źródeł napięcia.

(Źródło fot. https://www.flickr.com/photos/sandburchick/5914003266/; https://www.flickr.com/photos/rochasinvirginia/2820414742/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *