4 zasady czystego basenu ogrodowego

W letnie upały marzymy o relaksującej kąpieli. Nasze marzenie może się spełnić w bardzo prosty sposób tzn. poprzez zakup basenu ogrodowego. Osoby, które już są właścicielami takiego udogodnienia, wiedzą bardzo dobrze, że zapewnienie komfortowych warunków dla wodnej zabawy wymaga odpowiednich przygotowań. Baseny na zdjęciach prezentują się fantastycznie, z krystaliczną wodą, w otoczeniu zieleni. Takie obrazki mogą stać się rzeczywistością każdego z nas, pod warunkiem, że woda i sam basen będą prawidłowo czyszczone.
woda cytryny
Rozstawienie basenu

Pierwsze kroki zaczynamy już od rozstawienia basenu. Chodzi tutaj o wybór właściwego miejsca. Jeśli basen rozłożymy w pobliżu drzew, wtedy trzeba liczyć się, że będziemy mieli bardzo dużo powierzchniowych zabrudzeń. Warto również odpowiednio przygotować terenu, tzn. jego wypoziomowanie oraz usunięcie kamyków czy innych przedmiotów, które mogą posiadać ostre krawędzie. Montaż basenu powinien odbywać się starannie i zgodnie z instrukcją, nawet jeśli poświęcimy na to trochę więcej czasu. Idealnie jest, jeśli stawiamy basen na podłożu twardym, np. na betonie. Mamy wtedy gwarancję, że poziom terenu nie będzie się zmieniał i dno basenu będzie cały czas stabilne. Dzięki temu ściany pod naporem dużych ilości wody również nie będą się odkształcały.

Czyszczenie powłok basenowych

Powłoki basenowe czyli ściany i dno basenu ulegają zanieczyszczeniu podobnie jak woda. Regularne czyszczenie przyniesie nam duże korzyści, ponieważ będzie miało pozytywny wpływ na czystość wody. Do tego celu przeznaczone są specjalne odkurzacze, które współpracują z pompą filtrującą. Działają na zasadzie odkurzacza domowego, tzn. zasysają zabrudzenia. Na rynku dostępne są odkurzacze manualne oraz automatyczne. Cena tych ostatnich to kwoty, które zaczynają się  od około 3 tys zł. Są one praktyczne w zastosowaniu do dużych basenów poliestrowych czy pływalni miejskich. Odkurzacz ręczny natomiast to dużo mniejszy wydatek. Można go kupić już od 200 zł. W cenie 300 zł można nabyć całkiem wydajne urządzenia. Odkurzacze w zależności od modelu mogą być sprzedawane w zestawach z wężem, kijem teleskopowym czy końcówkami o różnych kształtach. Przed zakupem należy przeczytać dane techniczne odkurzacza, ponieważ zawierają one informacje, do jakich basenów służą, jakiej wydajności wymagają w pompie oraz jakiej wielkości potrzebne jest złącze basenowe.

relaks basen 2
Filtrowanie wody
Do utrzymania przeźroczystej wody będzie niezbędny skimmer oraz pompa filtrująca. Są to dwa niezbędne urządzenia, dzięki którym w łatwy sposób osiągniemy zamierzony efekt. Skimmer to po prostu powierzchniowy oczyszczacz wody, który usuwa zabrudzenia z lustra wody takie jak liście, patyczki, owady itp. Działa w podłączeniu z pompą filtrującą. Wyglądem przypomina koszyczek, który jest umieszczony w walcowatym pojemniku stanowiącym zbiornik na zanieczyszczenia. Całość przymocowana jest za pomocą specjalnych uchwytów do krawędzi basenu.

Wybierając skimmer należy zwrócić uwagę do jakiego typu basenu jest przeznaczony oraz z pompą o jakiej wydajności pracuje. Na opakowaniu jest podana informacja, jaką minimalną wydajność musi mieć pompa np. 3028 L/h

Stosowanie chemii basenowej
Regularne stosowanie chemii basenowej zapobiega namnażaniu się glonów. Najbardziej popularnym preparatem stosowanym do chemicznego czyszczenia wody są związki chloru.

(Źródło fot. https://www.flickr.com/photos/susivinh/; https://www.flickr.com/photos/muhammadahmed/829981308/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *