5 najważniejszych akcesoriów basenowych

Kąpiele w basenie będą komfortowe, jeśli będziemy pamiętać o kilku dodatkach, które mają duże znaczenie podczas jego użytkowania. Właściwe przechowywanie basenu oraz korzystanie zgodnie z zaleceniami producenta sprawią, że będzie to wieloletnia inwestycja. Dostępnych jest wiele akcesoriów ułatwiających korzystanie z basenu. Które z nich będą najbardziej przydatne?

Pompy filtrujące, filtry

Jeśli kupiliśmy basen o dużych rozmiarach np. 366/91 cm, oznacza to, że  jego pojemność będzie bardzo duża na poziomie około 6700 litrów. Utrzymanie w czystości takiej ilości wody wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie pompy. Możemy wybrać standardową pompę z filtrem lub pompę piaskową. Na co zwrócić uwagę, kiedy będziemy kupować to urządzenie? Warto zwrócić uwagę na dane techniczne, które odpowiedzą na pytanie, czy pompa spełni nasze oczekiwania i czy będzie przydatna w naszym modelu basenu. Interesujący nas parametr to przede wszystkim wydajność pompy, czyli ile wody w ciągu godziny przefiltruje urządzenie. Warto zwrócić uwagę na zasilanie oraz w jakich basenach może być stosowana (rozporowych, stelażowych, jaka wielkość średnicy basenu – te wymiary są dokładnie podane). W komplecie, oprócz pompy, powinien zawierać się filtr, węże do podłączenia, klamry zaciskowe oraz sitka do basenu.
dziewczyna basen 2
Filtr jest tą częścią, którą będziemy wymieniać w trakcie eksploatacji. Dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta jak często należy go wymieniać. Oczywiście będzie to także zależało od stopnia zanieczyszczenia wody. Może to być raz na tydzień lub dwa razy. Filtry są dostępne w różnych rozmiarach i dostosowane są do różnych modeli pomp. Szczegółowa informacja, w jakich pompach filtr ma zastosowanie, jest zawsze dołączona.

Akcesoria czyszczące wodę

Na rynku szeroko dostępne są już profesjonalne i wydajne urządzenia, które ułatwią nam utrzymanie czystej wody pozbawionej nieprzyjemnych zapachów. Należy do nich np. skimmer, który działa w połączeniu z pompą filtrującą. Służy do usuwania powierzchniowych zabrudzeń wody, takich jak owady czy liście. Może służyć również jako urządzenie dozujące chemię basenową. Kolejne praktyczny sprzęt to automatyczny czyściciel dna basenu. Działa również w podłączeniu do pompy filtrującej o odpowiedniej wydajności np. 3800 litrów na godzinę. W zestawie są dołączone z reguły dwie różne końcówki. Z kolei firma Intex oferuje praktyczny odkurzacz do dna, który wykorzystuje pływy wody. Dzięki takim urządzeniom pozbywamy się nużącego i monotonnego obowiązku.

 
DSC06116
Maty pod basen

Dobrej jakości mata wykonana jest z wytrzymałego materiału PVC. Jej głównym zadaniem jest izolowanie dna basenu od podłoża. Dzięki temu mata zabezpiecza basen przed przetarciami oraz chroni przed ostrymi krawędziami np. kamieni. Mamy do dyspozycji wiele mat o różnych kształtach i wielkościach. Czasami można je kupić w komplecie z basenem.

Pokrywy na basen

Jest to bardzo praktyczny sposób na zabezpieczenie wody przed różnorodnymi zabezpieczeniami takimi jak owady czy liście. Dodatkowo pokrywa stanowi ochronę przed dziećmi, które mogą interesować się basenem podczas nieobecności dorosłych. Wybór pokryw jest bardzo duży, podobnie jak mat pod basen i również można je często kupić w komplecie.

(Źródło fot. https://www.flickr.com/photos/wipeout/; https://www.flickr.com/photos/lynnfriedman/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *