6 rzeczy, których nie wiedziałeś o basenach drewnianych

Baseny drewniane są coraz chętniej kupowane przez Polaków. Można wybierać wśród krajowych producentów, którzy mają w ofercie różne modele solidnie wykonane. Uznanie klientów zdobywają przede wszystkim dzięki swojemu wyglądowi. Ściany wykonane z drewna ładnie wkomponowują się w otoczenie ogrodowe w odróżnieniu od niebieskich basenów rozporowych czy stelażowych. Drewniane baseny są też produktem bardziej ekskluzywnym i tworzą przyjemną atmosferę do relaksu.

1. Jakie drewno nadaje się na baseny?

Drewno przeznaczone na budowę różnego rodzaju obiektów musi być przede wszystkim suche, czyli zawierać 18% wilgotności, nie więcej niż 23%. Warto zwrócić uwagę z jakiej klasy drewna jest wykonany basen i czy jego jakość jest oznaczona.  Dodatkowo najlepiej jest,  kiedy zostało zaimpregnowane ciśnieniowo.

 

drewnian basen prawdz

2. Jak posadowić basen drewniany?

Baseny drewniane dają nam 3 możliwości: mogą być zamontowane jako baseny naziemne, wkopane w ziemię całkowicie albo na dowolną głębokość.   Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jaki sposób odpowiada nam najbardziej, można najpierw zastosować rozwiązanie pierwsze, a następnie je zmienić. Teren przeznaczony pod basen musi być płaski, sztywny, stabilny i wypoziomowany. Dla modeli w formie ośmiokątów foremnych nie trzeba przygotowywać wylewki betonowej. Jest ona konieczna natomiast w przypadku basenów podłużnych.

3. Jakie jest wyposażenie?

Obudowa basenu jest oczywiście wykonana z drewna. Jego niecka jest wyłożona  cieńszą lub grubszą folią PCW, dzięki której basen jes szczelny. Pod folię wykłada się geowłókninę. Do ściany basenu montuje się także drabinkę oraz antypoślizgowe schody, co ułatwia wchodzenie do wody. Obowiązkowym wyposażeniem jest także system filtrujący (zazwyczaj pompa piaskowa z filtrem) oraz skimmer do czyszczenia zanieczyszczeń powierzchniowych.

4.  Jakie są możliwości montażu?

W przypadku prostego modelu i niedużych rozmiarów montaż basenu drewnianego można przeprowadzić samodzielnie i nie jest potrzebna profesjonalna ekipa. Producenci załączają do tego celu filmiki instruktażowe. Nie ma konieczności robienia wylewki betonowej i nie trzeba przytwierdzać basenu do podłoża. W przypadku basenów drewnianych nie ma konieczności opróżniania wody na zimę.

5.  Jakie są kształty i rozmiary?  

Producenci basenów drewnianych dają nam stosunkowo duże możliwości w tym zakresie, aczkolwiek kształty będą raczej typowe w odróżnieniu do basenów betonowych, dla których można zaprojektować dowolną formę. Najczęściej są to baseny w formie ośmiokątów czyli oktagonalne lub podłużne.

basen syn ocjeci

6. Nowość na rynku – imitacje basenów drewnianych

Drewno wywołuje bardzo przyjemne odczucia i skojarzenia, dlatego coraz większą popularnością cieszą się baseny, których ściany imitują drewno. Producentem takich basenów jest firma Intex. Seria Sequoia Spirit to eleganckie baseny, które są bardziej odporne i wytrzymałe niż tradycyjne rozporowe. Są stylowe i dobrze pasują do wystawnych rezydencji, a jednocześnie są tańsze niż oryginalne drewniane baseny.

(Źródło fot. https://www.flickr.com/photos/dugspr/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *