Jak rozstawić basen stelażowy?

Montowanie basenu stelażowego różni się znacząco od rozstawiania basenu rozporowego ze względu na różnice w konstrukcji. Jego budowa opiera się na szkielecie z nierdzewnych rurek, które należy połączyć w odpowiedni sposób. Producent przygotował instruktażowy filmik, który jest umieszczony na płycie DVD dołączonym do zakupu.

Wybór miejsca

Po rozpakowaniu warto sprawdzić zgodnie z listą zawartości opakowania, czy nic nie brakuje w naszym zestawie. Opakowanie może służyć do przechowywania basenu po sezonie.  Odpowiednie miejsce to takie, które jest oddalone od źródeł napięcia. Powinno też być odsłonięte, tak żeby woda mogła łatwo nagrzewać się od promieni słonecznych. Basen nie powinien stać w bliskim sąsiedztwie drzew i krzewów.

stelazowy ladny 2
(Źródło fot. http://ogrodosfera.pl/baseny-stelazowe )

Przygotowanie gruntu

Przede wszystkim podłoże musi być stabilne i nie osiadać. Musi być idealne równe i wypoziomowane. Nie powinno być pochyłe. Podłoże należy oczyścić z przedmiotów o ostrych krawędziach, patyków czy kamieni, tak żeby zapobiegnąć uszkodzeniu powłoki basenu. Należy liczyć się z tym, że trawa na której postawimy basen ulegnie zniszczeniu. Z reguły basenu nie przestawia się i nie opróżnia ze względu na ilość wody.

Właściwy montaż

1) Najpierw rozkładamy matę pod basen, dzięki której dno basenu będzie izolowane od gruntu. Wyjmujemy powłokę basenu i układamy ją  tak, żeby odpływ wody był skierowany w tą stronę, w którą będziemy później spuszczać wodę. Zanim zaczniemy wkładać rurki do środka, zostawmy powłokę na słońcu, żeby się nagrzała.

2) Wyróżniamy dwa rodzaje rurek, które tworzą konstrukcję. Są to rurki poziome – grubsze – oraz pionowe – o mniejszej średnicy. Dopasowujemy je do złączek w kształcie litery T. Najpierw wkładamy belkę poziomą do rękawa, a następnie zamykamy ją w nim za pomocą złączki. Tak robimy ze wszystkimi elementami. Największa trudność wystąpi przy montowaniu ostatniej złączki. Rurki pionowe wkładamy do rękawów pionowych i łączymy z dłuższą końcówką złączki T.

3) W zależności od modelu jaki posiadamy (należy sprawdzić w instrukcji) należy zatkać (lub nie należy) czarne wyloty pompy dołączonymi zatyczkami. Poza tym należy sprawdzić czy zamknięty jest zawór odpowiadający za odpływ wody.

 

dziewczyny w wodzie
(Źródło fot. https://www.flickr.com/photos/saragoldsmith/161873886/ )

Napełnianie wodą

1) Napełnianie przebiega podobnie jak przy basenie rozporowym. Najpierw napełniamy basen wodą do wysokości 2-3 cm. Wtedy Sprawdzamy jak układa się lustro wody, czy nie ma przechyłu w żadną ze stron. Jeśli zauważymy, że woda „rozkłada się nierównomiernie”, to oznacza, że podłoże nie jest wypoziomowane idealnie. Spowoduje to nierównomierny nacisk na powłoki basenu i jego odkształcenie. Jeśli zauważymy takie różnice, jest to etap, w którym koniecznie trzeba usunąć ten problem.

2) Kiedy woda jest na tym poziomie należy także rozprostować marszczenia, które występują w dnie basenu. Należy je rozprostować w kierunku od środka do zewnątrz.

3) Kiedy woda będzie poniżej 10 cm od krawędzi basenu, należy zakończyć napełnianie basenu.

4) Instrukcja producenta zaleca także, żeby umieścić w widocznym miejscu zakaz skakania do basenu i nurkowania.

(Źródło fot. https://www.flickr.com/photos/saragoldsmith/161873886/; http://foter.com/f/photo/2748966215/b390bd5a7e/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *