Rodzaje basenów – wady i zalety

Baseny to co raz bardziej podstawowe wyposażenie ogrodu, podwórka lub działki. W ostatnich latach stały się bardzo popularne i powszechne. Być może na wzrost zainteresowania wpłynęła średnia wyższa temperatura w lecie i coraz częstsze i dłuższe upały w Polsce. Producenci dostarczają różnych modeli, mniej lub bardziej zaawansowanych, tak żeby zadowolić najbardziej wymagającego klienta oraz żeby trafić w potrzeby poszczególnych grup konsumentów. Jaki rodzaj basenu będzie dla nas odpowiedni?
W artykule skupimy się na basenach powierzchniowych. Alternatywnym rozwiązaniem dla ogrodu o dużej powierzchni są oczywiście baseny wbudowane.

 

Pool time!

Baseny dmuchane

Są to baseny najbardziej ekonomiczne. Doskonale spełnią oczekiwania rodziców mających małe dzieci – są miękkie, płytkie i przez to bezpieczne. Sprawdzą się również dla dzieci, ponieważ są płytkie, a ich ścianki miękkie i bezpieczne. Obecnie oferty wielu sklepów zawierają wiele basenów dmuchanych przeznaczonych dla dzieci. Posiadają wspaniałą bogatą kolorystykę i fantazyjne kształty, np. grzyba, żabki, domku itp. Rozłożenie takiego basenu jest bardzo proste, zwłaszcza jeśli posiadamy pompkę nożną. Często baseniki składają się z wielu różnych komór, dzięki czemu, jeśli basen zostanie przebity w jakimś miejscu, nadal zachowa kształt. Powietrze ulotni się tylko z jednej komory. Jest to bardzo ważne, ponieważ baseny dmuchane są podatne na uszkodzenie powłoki.

Baseny rozporowe

Ten rodzaj basenów występuje w większych rozmiarach. Są wykonane z bardziej wytrzymałego materiału, dzięki temu są odporniejsze na uszkodzenia. Jedyną częścią nadmuchiwaną jest kołnierz, który stanowi zakończenie ścianek basenu. Plusem takiego basenu jest to, że można zamontować do niego urządzenia filtrujące, dzięki czemu łatwiej utrzymamy wodę w czystości, co jest koniecznością przy większej pojemności. Dodatkowo są bezpieczne dla dzieci, ponieważ ściany są miękkie i nie zawierają twardych elementów. Przy wielu zaletach są też bardzo korzystne cenowo. np. basen  o średnicy  244 cm  i głębokości 76 cm w zestawie z pokrywą w sklepach internetowych można kupić już za około 140 zł. Dla niektórych osób minusem jest to, że w tańszych modelach kołnierz wykonany jest z cienkiego materiału. Można jeszcze dodać, że podczas wchodzenia do basenu kołnierz ugina się, co powoduje że woda  może łatwo wylewać się na zewnątrz.

dziecko tata

Baseny stelażowe

Jako główną zaletę tego rodzaju basenów uważa się ich wytrzymałość. Nie ma tutaj ani jednej części nadmuchiwanej. Jego konstrukcja polega na tym, że materiał powłok basenowych jest zamocowany na nierdzewnym stelażu. Baseny stelażowe osiągają największe rozmiary wśród basenów powierzchniowych, np. 732 x 366 x 132 cm. Z pewnością zapewniają wspaniały komfort kąpieli. Wymagać będą jednak starannego i systematycznego czyszczenia powłok basenowych, filtrowania i uzdatniania wody, co spowoduje wzrost kosztów jego eksploatacji. Podłoże, na którym rozstawimy taki basen, musi być również odpowiednio przygotowane i utwardzone, tak żeby zapobiec osiadaniu gruntu.

(Źródło fot. https://www.flickr.com/photos/crincon/1065114984/; https://www.flickr.com/photos/ncbrian/6087310115/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *