Najczęściej kupowane baseny

Sezon letni w Polsce wydłuża się, a temperatury latem są wyższe niż w ubiegłym wieku. Dlatego coraz częściej rodacy decydują się na zakup przenośnego basenu do ogrodu lub budowę basenu stacjonarnego. Okres relaksu wodnego można wydłużyć o kilka miesięcy, jeśli zastosujemy odpowiednia urządzenia podgrzewające albo zadaszymy basen stacjonarny. Ze względu na wzrost popularności basenów, zmalały ceny zakupu a oferta basenowa stała się bardzo urozmaicona. Pomimo tego, że w przypadku basenów przenośnych dominują producenci typu Intex i Bestway, można na krajowym rynku już spotkać produkty innych firm. Wybór jest bardzo duży, a więc które modele dominują, które kupujemy najczęściej? Ofertę basenową można najogólniej podzielić na baseny stacjonarne, które mogą być wkopane lub naziemne oraz baseny przenośne, których lokalizację możemy zmieniać w zależności od potrzeb.

 
1. Jeśli basen dla dziecka, to dmuchany.
Są to najczęściej wybierane baseny. I słusznie, ponieważ są płytkie oraz posiadają miękkie ściany. To decyduje o bezpieczeństwie. Średnia głębokość basenu dla dziecka to 25 – 53 cm w zależności od jego wieku. Natomiast powierzchnia basenu może być duża,  średnica może dochodzić do 170 cm. Baseny dmuchane dostępne na rynku zaspokoją wymagania każdej pociechy. Mają ciekawe wybarwienia, rysunki, kształty zwierząt itp. Dodatkowo wiele posiada dodatkowe atrakcje jak zjeżdżalnie czy fontanny wody. Niektóre mają postać placów zabaw. To wszystko otrzymujemy za bardzo rozsądną cenę. Koszt zakupu już od 10 zł. Walorem użytecznym jest to, że modele bardziej skomplikowane są wielokomorowe, dzięki czemu pomimo przebicia jednej ze ścian, z basenu można nadal korzystać.

 

dziecko na materacu niebieska woda

2. Baseny rozporowe

Jeśli szukamy basenu większego niż basen dmuchany, z którego będą swobodnie korzystać osoby dorosłe bardzo często wybieramy basen rozporowy. Jedyną częścią nadmuchiwaną jest pierścień u góry wykańczający ściany basenu. Ten typ basenów jest chętnie kupowany w przedziale basenów o średnicy do około 370 cm. Zmieści się także na każdą działkę i nie zrobi powodzi podczas spuszczania z niego wody. Ceny basenów rozporowych nie są wygórowane – basen o przekątnej 305 cm x 76 cm kosztuje w inte renecie 179 zł w zestawie z pokrywą. Mieści się w nim  3853  litrów wody i może swobodnie z niego korzystać 4 – 5 osób.

3. Baseny stelażowe

Ten model jest popularny wśród osób, które marzą o dużym basenie i nieskrępowanej zabawie. Jednocześnie nie chcą wydać kilkadziesiąt tysięcy złoty na budowę basenu stacjonarnego. Kupowany jest też do dużych ogrodów, w których nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na jego rozłożenie. Wydatek związany z taką inwestycją jest większy, na poziomie od 3 do 6 tysięcy, jeśli kupujemy model o długości powyżej 550 cm. Przekłada się to jednak na większą trwałość metalowego stelaża, odporność na obciążenia wody oraz większą wytrzymałość powłok basenowych.

plywanie basenn

4. Baseny stacjonarne

Pomimo tego, że ich ceny spadają, są popularne przede wszystkim wśród bardziej majętnych osób. Koszt małego żelbetonowego basenu kształtuje się na poziomie od 25 tys. zł. Baseny stacjonarne mogą mieć różny typ konstrukcji. Najpopularniejsze, i jednocześnie zdecydowanie najdroższe są baseny, które mają nieckę żelbetonową. Występują też baseny wykonane z gotowych modułów PCV, dzięki czemu montaż jest szybki. Nie potrzeba także wylewki. Najmniej skomplikowane są baseny akrylowe, które przewozi się do klienta w jednym elemencie.

(Źródło fot. https://www.flickr.com/photos/banky177/249573984/; https://www.flickr.com/photos/62337512@N00/ )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *